Разговор с Неби Кехая – управител на Местна инициативна рибарска група „Високи Западни Родопи Доспат – Девин – Батак”, относно работата в групата, постигнатото до момента и набелязаните предстоящи цели и задачи.
Г-н Кехая, да припомним на нашите читатели накратко за МИРГ „ВЗР Доспат – Девин – Батак”, с каква цел е създадена, за какво е създадена?
Местна инициативна рибарска група „Високи Западни Родопи:Батак-Девин-Доспат“ е публично – частно – партньорство с участието на общините Батак, Девин и Доспат, представители на бизнеса и гражданите, като се състои от 11 юридически лица и 1 физическо лице. Сдружението е създадено с цел осъществяване на дейност в обществена полза по реда на ЗЮЛНЦ и Наредба 15 от 21.05.2010 г. на Министерството на земеделието и храните и е вписано с фирмено дело №29/2010 г. в Смолянски окръжен съд и решение №171 от 06.12.2010 г.
Основната цел на сдружението е изпълнение на Местната стратегия за развитие на Рибарската област, която е финансирана от ОПРСР с одобрението на МИРГ и подписването на договор №27/18.04.2011 г. между МИРГ и ИАРА.
Какви са принципите на работа на МИРГ „ВЗР”?
Сред водещите принципи в работата на МИРГ при планиране и прилагане на МСР са:
• Осигуряване на публичност и прозрачност на всички етапи от изпълнението на МСР;
• Участие на заинтересованите страни и реално партньорство между участниците от различните сектори;
• Повишаване на капацитета на местно ниво за планиране и управлениена МСР както и за планиране и реализиране на устойчиви местни инициативи;
• Ефективност на финансовото и административното управление;
• Ефективно подпомагане на всички заинтересовани за разработване на предложения и успешното им финансиране;
Какво успяхте да постигнете през 2013 година?
За периода 01.01.2013 – 31.12.2013 г. МИРГ ВЗР е реализирал няколко дейности, които са ключови за изпълнението на МСР и постигане на желания резултата за РО „Високи Западни Родопи“:
- Отворени и приключили 4 покани за набиране на проектни предложения по всички мерки;
- Оценени и договорени всички постъпили проекти от четирите покани;
- Проведени множество информационно – консултативни срещи, от които голяма част индивидуални по места;
- Разпространени множество информационни материали, представена информация на медии, информационни сайтове, радиа;
- Организирано и осъществено посещение за обмен на опит и сътрудничество с две МИРГ от Р Полша.
- Организирана и проведена работна среща в гр. Девин между екипите за управление на МИРГ и всички ЗС имащи отношение в управлението и контрола на ос 4 в България, участие на още две работни срещи на МИРГ на други места;
- Участие на представители на МИРГ в няколко КН на ОПРСР, както и в множество работни срещи с УО, СО, РА, ОСЕС и др.
- Проведена процедура за избор на изпълнител на проект на МИРГ по мярка „З“ за Придобиване на умения и улесняване изпълнението на МСР;
- Работата на МИРГ е представена под различни форми на всички местни и регионални институции имащи отношение към изпълнението на МСР;
- Участия в семинари организирани от ФАРНЕТ;
- Участие във всички работни заседание на тематичните работни групи по изготвянето на ПМДР 2014 – 2020 и Многогодишен стратегически план за аквакултурите в България до 2020 г.
- Участие във множество срещи на регионално и национално ниво за подготовка на област Смолян за прилагане на Мултифондово финансиране и подхода „отдолу - нагоре“ в новия програмен период , въвличане на всички заинтересовани страни и набелязване на стратегически проекти за областта;
- Изпълнени са почти всички индикатори за измерване на изпълнението на МСР;
- Осигурено съфинансиране на МСР в размер на 20% над общия бюджет на МСР;
Как стои въпросът с изпълнението на индикаторите, заложени в Стратегията?
През 2013 г. сме консултирали общо 80 потенциални бенефициенти при заложени в Стратегията 78, стойността на подадените заявления за кандидатстване по МСР е 5 374 134,75 при заложени 6 329 106,05, броят и стойността на одобрените заявления за кандидатстване е 22 на стойност 3 296 922,89 лв. при заложени 78 броя на стойност 6 329 106,05 лв.
Имаме 10 броя искания за плащания на стойност
300 000 лева.
Общият брой на успешно приклюючилите проекти е 6, а броят на заетите в сектор „Рибарство“ е 53.
Много работа е свършена през 2013, а как стоят нещата от самото начало? Какво е свършено?
От самото начало но прилагането на Стратегията до края на 2013 година имаме:
Брой обяви за набиране на проектни предложения: 7
Брой подадени проектни предложения: 45
Брой одобрени проектни предложения: 22
Брой подписани договори: 22
Стойност на подписаните договори – общо (евро): 1 683 563.7
Брой подадени заявки за плащане: 11
Стойност на подадените заявки за плащане: 93 317,10
Брой приключили проекти: 6.
Вижда се, че остават средства и за 2014 година? По кои приоритетни оси ще има финансиране?
Остатъчната безвъзмездна финансова помощ по различните мерки възлиза на 954 971,30 лева, което в проценти по МСР е 15,09%. Ние дадохме информация в предния брой на вашите читатели по кои мерки и с какви проекти могат да кандидатстват потенциалните бенефициенти-това е отразено в осма последна покана, която я има и на нашия сайт.
Какво научихте като уроци и добри практики от началото до сега г-н Кехая?
Най-важното и полезно научено от екипа на МИРГ е изграждането на доверие между всички партньори и членове на МИРГ, както и на такова между общността и всички имащи отношение към управлението и развитието на територията. Използвания подход е териториален или това означава, че краен бенефициент на целия инвестиционен ресурс с който разполага МИРГ е територията на РО Батак-Девин-Доспат. Целта на партньорството в МИРГ е интегрирано и балансирано териториално развитие, което предполага изграждане на доверие и силни връзки с местните общности и интегриране на рибарския сектор в другите социално-икономически дейности в територията. Мисля, че в рибарската група вече има създадено доверие и партньорство между всички ЗС и това е една от най-важните ни цели. С общи усилия членовете, екипа и привлечените основни институции имащи отношение в управлението на територията, можем да създадем едно по-добро бъдеще и направим по привлекателна за живеене нашата територия. Като добра практика, която е одобрена като такава от ФАРНЕТ и ЕК е създаването на неформална мрежа на рибарските групи, чрез която в рамките на множество срещи инициирани и организирани от МИРГ, бяха решени редица проблеми свързани с изпълнението на МСР. По същия начин сме формирали неформални тематични групи в трите общини, чрез които сме инициирали множество предложения за решения на местни проблеми и изпълнение на проекти. По подобен начин работим и с всички институции и неправителствени организации от всички сектори, като резултат от това максимално сме от полза на бенефициентите, когато те имат проблем с някоя от тях.
Post A Comment:
0 comments: