Договорени са 100 процента от средствата За МИГ „Високи Западни Родопи” Борино – Доспат
Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов подписа 19 договора, с което бюджетът на мярка 41 по подхода ЛИДЕР е договорен на 100 процента. С тези средства ще бъдат реализирани приоритетите в развитието на 570 малки населени места. Сред заложените дейности са реконструкция на пътната и В и К мрежа, обновяване на обществени сгради и площади, изграждане на детски площадки и социални домове, създаване на малки предприятия, модернизиране на земеделски стопанства, развитие на селския туризъм и традиционни занаяти.
Присъстваха представители на 19-те местни инициативни групи (МИГ), обхващащи общините Сандански, Чирпан – Берковица, Брезник – Трън, Карнобат, Гълъбово, Родопи – Перущица, Тетевен, Берковица – Годеч, Борино – Доспат, Тервел – Крушари, Нови Пазар – Каспичан, Костенец, Кнежа, Радомир – Ковачевци – Земен, Средец, Брезово – Братя Даскалови, Ябланица – Правец, Сливница –Драгоман, Елхово.
От Община Доспат присъстваха Кметът Антим Пържанов, Председателят на Управителния съвет МИГ „Високи Западни Родопи” Борино – Доспат Адалберт Ферев и Управителят на МИРГ „Високи Западни Родопи” Батак – Девин – Доспат Неби Кехая. Договорът бе връчен лично от Премиера Бойко Борисов.
Групите са съставени от публични (общини от селските райони), частни и граждански организации. На базата на партньорството те са взели решения за най-важните приоритети за областта и за проектите, които ще ги осъществят.За МИГ „Високи Западни Родопи” Борино – Доспат договорената сума е приблизително 4 млн.лева.
Първите 16 договора с МИГ на стойност 61 млн. лв. бяха подписани есента.
Наименованието Лидер произтича от абревиатурата „LEADER” на френски език – Liaison Еntre Аctions de Developpement de l’Economie Rurale, което означава “Връзки между дейностите за развитие на икономиката в селските райони”. Това е метод за мобилизиране на местните общности, който цели да създаде взаимообвързаност на дейностите в селските райони, подчинена на единна логика и съобразена с местните особености да дадена територия. Идеята на подхода Лидер е да приложи метод за осъществяване на целите на първите три оси на ПРСР, който осигурява много по-голямо влияние на местните хора върху тяхното бъдеще. Прилагането на подхода започва през 1991 г. като инициатива в рамките на Европейския съюз, финансирана от Земеделския фонд на Общността. До момента са осъществени три програми Лидер (Лидер 1, Лидер 2 и Лидер +), като прилагането им е било в зависимост от желанието на страните членки.С новия Регламент на Съвета (ЕС) 1698/2005г., подходът Лидер става задължителен елемент от политиката за развитие на селските райони на ЕС. Основна причина за това е успехът, постигнат от Лидер до момента.
Post A Comment:
0 comments: