Вестник на Община Доспат

slider

Recent

Total Pageviews

Search This Blog

Blog Archive

Popular Posts

Popular Posts

Education

Sports

Business

Pictures

Movies

Recent Videos

  • Latest News

    News

    Fashion

    Travel

    Navigation

    Стартира акция на полицията: “Децата тръгват на училище! Да ги пазим на пътя!“ от 7-ми септември.


    Ежегодно Областна дирекция на МВР – Смолян планира и реализира превантивни мерки във връзка с предстоящото откриване на новата учебна 2015/2016 година, с цел обезпечаване на обществения ред, безопасността на движението и недопускане извършването на престъпления в районите на детските и учебните заведения, както и за да се осигури безопасност на учениците и техните родители и близки по време на учебния процес.
    За ограничаване на предпоставките за пътни злополуки с една от най-уязвимите групи участници в движението по пътищата – децата, през рисковия период в началото на новата учебна година за времето от 1-ви септември до 31-ви октомври 2015 г. се организира и провежда традиционната Акция на полицията: “Децата тръгват на училище! Да ги пазим на пътя!“. Акцията стартира от 7-ми септември, когато е обявяването на седмицата до 13-ти септември 2015 г. за „Седмица за превенция на детската пътна безопасност“, а 12.09.2015 г. е обявен за Ден на превенцията.
    Проведена бе среща с Инспектората по образованието (РИО) в гр. Смолян за набелязване на съвместни действия по организиране началото на новата учебна година и провеждането на първия учебен ден, с цел недопускане на правонарушения. Както и предишни години ще се изготвят графици за изнасяне на беседи по пътна безопасност от униформени служители на “Пътна полиция” пред децата от детските градини, както и пред учениците. Една част от беседите ще се проведат в училищата, а останалите в обособения кабинет по безопасност на движението в сектор “Пътна полиция”.
    Началниците на районните управления в областта са провели срещи с директорите на всички училища и детски градини на обслужваната територия, като на тези срещи са съгласувани съвместните действия по обезпечаването на обществения ред и сигурността в районите на учебните и детски заведения. Извършени са охранителни проверки на сградите на всички учебни заведения в Областта, като при констатиране на пропуски, свързани с охраната и пропускателния режим своевременно се изпращат уведомителни писма съгласно разпоредбите на чл. 66, ал. 2 от Закона за Министерството на вътрешните работи за отстраняване на пропуските и предприемане на допълнителни мерки за охрана и сигурност. Такива пропуски до този момент не са констатирани. Обсъдени са възможностите за допълнителни мерки за физическата защита, начините на охрана, пропускателния режим, недопускането на престъпни посегателства при откриването и по време на учебната година. При проведените инструктажи на лицата, отговарящи за пропускателния режим в учебните заведения, е обърнато особено внимание да се следи за лица със съмнително поведение в и около обектите и да се затегне пропускателния режим. Уточнени са начините за бърза връзка между училищните ръководства и районните управления. В срещите са участвали и Полицейските и младши полицейските инспектори (ПИ и МлПИ) и инспекторите от Детска педагогическа стая. На директорите на училищата и детските градини са предоставени списъци с имената и телефоните на ПИ и МлПИ, обслужващи територията, на която се намира съответното учебно заведение.
    За първия учебен ден (15.09.2015 г.) ще се изготвят съответните план-разстановки, в които ще се включат полицейски служители по направления на дейност с конкретни задачи по обезпечаване на обществения ред и сигурността в и около учебните и детски заведения.
    В районите на всички детски и учебни заведения, инспекторите от сектор ”Пътна полиция” и инспекторите “Пътен контрол” в районните управления, съвместно с представители на общините и кметствата, са извършили оглед на състоянието на сигнализацията с пътни знаци, маркировката, уличното осветление, средствата за принудителното намаляване на скоростта, предпазните огради и парапети, пешеходните ограждения и обезопасяването на входовете на всички детските градини и училищата. Изготвени са съответните предписания до ръководителите на отговорните служби за отстраняване на недостатъците. В повечето общини вече е започнало освежаване на маркировката, приоритетно в районите около училищата.
    Завишен е контролът в питейни и увеселителни заведения по отношение на спазване на изискванията за пребиваване на малолетни и непълнолетни лица в тях, както и продажбата на алкохолни напитки, тютюн и тютюневи изделия на лица под 18 години. ОД МВР – Смолян ще извършва засилен контрол по това направление през цялата учебна година. Предприемат се превантивни мерки за недопускане разпространението на наркотични вещества в районите на училища и на местата с масово събиране на малолетни и непълнолетни, детски площадки, увеселителни паркове и др.
    По време на специализираната полицейска операция на тема “Децата тръгват на училище! Да ги пазим на пътя!” ще се осъществява засилен контрол в училищните райони за спазване от водачите на моторни превозни средства на предимството на пешеходците на сигнализираните пешеходни пътеки, както и на спазване на правилата за пресичане от пешеходците. През целия месец септември, а и през цялата учебна година в часови графици, с цел недопускане на пътнотранспортни произшествия, ще има засилено полицейско присъствие около училища, пешеходните пътеки в близост до тях и кръстовищата, където има струпване на деца, за да се осигури безопасното им пресичане и стигане до класната стая. При патрулиране, полицейските служители задължително ще предприемат мерки при забелязване на неправилно и рисково движение на деца по улиците, като ги извеждат от платното за движение, предупреждават ги и им дават указания за правилно поведение като участници в пътното движение.
    Инспекторите от Детска педагогическа стая, съвместно с регионалния инспекторат на Министерството на образованието и науката и общинските структури “Образование” ще изготвят графици за изнасяне на беседи за пътна безопасност пред деца от детските градини, както и пред учениците от началния курс от униформени служители на “Пътна полиция”. Беседите ще съдържат обсъждане на конкретни пътни злополуки с деца, настъпили на обслужваната територия. В детските градини те ще се провеждат целогодишно, като тематиката ще бъде поднасяна по подходящ илюстративен и демонстративен начин и чрез използване на място на изградените учебни площадки по безопасност на движението.
    Областна дирекция МВР – Смолян разчита на ръководителите на учебните заведения, при възникнали инциденти и нарушения, да ни сигнализират своевременно, за да бъдат предприети незабавни мерки от страна на полицейските служители за отстраняване на проблемите и гарантиране сигурността на учениците и нормалното протичане на учебния процес!

    ► Данни за пострадалите деца при пътнотранспортни произшествия на територията на област Смолян:
    През изминалата лятна ваканция (за времето от 16-ти юни до 26-ти август 2015 г.) на територията на област Смолян при 3 пътнотранспортни произшествия са ранени 4 деца, убити няма. От ранените по възрастови групи и вид участници в пътното движение:
    - до 6-годишна възраст – едно ранено дете, водач на велосипед, което е с фрактура на лява ръка
    - от 6 до 9 години – едно леко ранено дете, като пътник в автомобил;
    - от 15 до 17 години – 1 ранен, също като пътник в автомобил.

    През изминалата учебна година, за периода 15.09.2014 г. – 15.06.2015 г. на територията на област Смолян при 5 пътнотранспортни произшествия са ранени 6 деца, убити няма.
    От ранените по възрастови групи и вид участници в пътното движение:
    - до 6 години – ранени деца няма
    - от 6 до 9 години – 4 ранени деца, като пътници в автомобили;
    - от 15 до 17 години – 2-ма ранени велосипедисти.
    Най-честите причини за възникване на ПТП с пострадали деца са по вина на водачите на МПС – шофиране с несъобразена скорост и неправилно изпреварване.

    ОД МВР – Смолян призовава водачите на МПС да проявяват повече толерантност на пътя, да шофират с изключително заострено внимание и съобразена скорост в районите на училища, детски градини и места, където има струпване на деца, да отдават предимство на пешеходците на пешеходните пътеки, за да не се допускат пътни инциденти с пострадали и убити деца.

    Предоставяме ви и Практически препоръки за предотвратяване на ПТП с деца и юноши през учебната година с молба за разпространение чрез медиите, с цел предпазване от нещастни инциденти на децата и юношите, които са особено застрашени да пострадат при пътни злополуки като пешеходци, пътници и водачи на превозни средства.


    ПРАКТИЧЕСКИ ПРЕПОРЪКИ
    ПО ПЪТНА БЕЗОПАСНОСТ ПРЕЗ УЧЕБНАТА 2015/2016 ГОДИНА ЗА ДЕЦА И ЮНОШИ


    Всяко начало на учебната година е изпълнено с радостни вълнения, празнично и приповдигнато настроение, детски, младежки и родителски емоции. Хиляди първолаци за първи път влизат в училище за среща с нов и непознат свят, други за пореден път заемат местата си в класните стаи след недългата лятна ваканция, а много от порасналите вече деца за последна година ще бъдат ученици и с нетърпение очакват абитуриентските празници.
    Факт е, обаче, че поради травми от пътни инциденти тази година не малко ученици няма да търгнат навреме на училище. Има и деца, които за съжаление никога повече няма да прекрачат училищния праг, защото са загубили живота си при катастрафа на пътя.

    За да бъде подобрена безопасността и сигурността на децата на пътя, отдел „Пътна полиция“ при Главна дирекция „Национална полиция“ препоръчва:

    АКО СТЕ УЧЕНИК
    Не забравяйте, че е важно да се научите да се пазите сами на пътя. Там вие сте уязвими особено ако сте сами и не можете да потърсите помощ от възрастен.

    Затова, заради Своята сигурност, приемете следните съвети:

    • Ако ходите сами на училище
     Си припомнете заедно със своите родители най-безопасния и кратък маршрут от дома до училище и обратно.
     Припомнете си основните правила за движение като пешеходци.
    Не забравяйте, че заради личната си безопасност винаги трябва:
     да пресичате при зелена светлина на светофара;
     да се движите по тротоара и да използвате изградените подлези и надлези за пешеходци;
     да вървите по банкета, отляво, срещу автомобилното движение.
     Използвайте светлоотразителни жилетки или елементи, които може да закрепите за облеклото или ученическата си раница.
     Ако закъснявате за училище, това не е повод да нарушавате правилата за движение на пътя, защото лесно може да станете жертва на катастрофа.
     Ако кръстовището е оживено, пресечете с основната група пешеходци или с друг по-възрастен човек.
    • Обсъдете с родителите си кои са хората, към които може и трябва да се обърнете за помощ, ако настъпи пътен инцидент. Запаметете в телефона си номерата им.

    • Ако се придвижвате до училище с велосипед
     Преди началото на учебната година заедно с родителите си прегледайте техническата изправност на колелото.
     Припомнете си заедно най-безопасния маршрут от дома до училище и обратно.
     Преговорете заедно основните правила за движение на велосипедистите. Не забравяйте, че:
     велосипедът е пътно превозно средство, а
     велосипедистът е водач и за него също важат правилата за движение;
     до 12-годишна възраст велосипедистите трябва да се движат по троатара, а на платното за движение може да управляват колело само с придружител, навършил 16 години;
     когато са навършили 12 години, велосипедистите трябва да карат колелото си възможно най-вдясно на платното за движение;
     за да предприемат маневра или да спрат, трябва да укажат с ръка посоката и задължително да се убедят, че не ги застрашава друго превозно средство.
     Обсъждайте с родителите и с приятелите си актуални събития, свързани с пътни инциденти с велосипедисти и последиците от тях.
     Винаги носете светлоотразителна жилетка и други светлоотразителни елементи, закрепени за дрехите, ученическата раница или на подходящи места на колелото.
     Ако закъснявате за училище, това не е повод да преминете при червен сигнал на светофара, защото лесно може да станете причина за катастрофа и да пострадате в нея.
    • Помнете, че при пътен инцидент винаги може да позвъните на родителите си, за да подадат те сигнал в полицията на телефон 112, или да направите това сами.

    АКО СТЕ РОДИТЕЛ
    Не забравяйте, че най-важна за вас е безопасността на вашето дете. На пътя детето ви е уязвимо, ако остане само, без наблюдение и контрол от възрастен.

    Затова, заради Неговата сигурност, приемете следните съвети:

    • Ако детето ви е първокласник
     Преди началото на учебната година уточнете най-безопасния и кратък маршрут от дома до училище и обратно.
     Преминете неколкократно по маршрута заедно с бъдещия ученик.
     Завършете прехода с тест запомнен ли е пътят.
     В началото и в края на учебния ден се погрижете лично или чрез друг възрастен роднина или близък да изпратите и посрещнете дето си до/от училищния вход.
     Винаги разговаряйте за правилата за безопасно движение като пешеходци или като пътници в семейния автомобил.
     Винаги бъдете за пример и не правете компромиси на пешеходната пътека, когато светофарът свети червено.
     При възможност закупете светлоотразителни жилетки или елементи, които се закрепват за облеклото или ученическата раница.
    • Предварително уточнете към кого може и трябва да се обърне за помощ, ако вие не сте наблизо. Запаметете в телефона на детето си номерàта на хората, на които може да се довери.

    • Ако вие возите детето си до училище
     Проверете изправността на обезопасителните системи за деца, които използвате.
     Използвайте обезопасителни системи за деца дори училището да е близо до дома ви и да ви се струва, че няма нужда от това. Инцидентите се случват за миг, който може да коства живота или здравето на собственото ви дете.
     Докато пътувате, коментирайте поведението на останалите участници в движението. Бъдете за пример и не допускайте компромиси, нарушавайки правилата на пътя.

    • Ако детето ви ходи самò до училище
     Преди началото на учебната година уточнете заедно най-безопасния и кратък маршрут от дома до училище и обратно.
     Припомнете си заедно основните правила за движение като пешеходци:
     Настоявайте детето ви винаги да пресича при зелена светлина на светофара.
     Насърчете го винаги да се движи по тротоара и да използва изградените подлези и надлези за пешеходци.
     Обърнете внимание, че при движение по банкета пешеходецът трябва да е отляво, срещу автомобилното движение.
     Настоявайте убедително, че дори да закъснява за училище, детето трябва да спазва правилата на пътя. Ако направи компромис, може да се окаже жертва на катастрофа.
     Препоръчайте на детето си, ако кръстовището е оживено, да пресече с основната група пешеходци или с друг по-възрастен човек.
     Обсъждайте актуални събития, свързани с пътни инциденти и последиците от тях.
     При възможност закупете светлоотразителни жилетки или елементи, които се закрепват за облеклото или ученическата раница.
     Актуализирайте списъка на хората, към които може и трябва да се обърне за помощ, ако настъпи пътен инцидент. Предложете на детето да запамети в телефона си номерàта на хората, на които може да се довери.

    • Ако детето ви се придвижва до училище с велосипед
     Преди началото на учебната година заедно прегледайте техническата изправност на колелото.
     Уточнете заедно най-безопасния маршрут от дома до училище и обратно.
     Преговорете заедно основните правила за движение на велосипедистите, като припомните, че:
     велосипедът е пътно превозно средство, а
     велосипедистът е водач и за него също важат правилата за движение;
     до 12-годишна възраст велосипедистите трябва да се движат по троатара, а на платното за движение може да управляват колело само с придружител, навършил 16 години;
     когато са навършили 12 години, децата трябва да карат колелото си възможно най-вдясно на платното за движение;
     за да предприемат маневра или да спрат, трябва да укажат с ръка посоката и задължително да се убедят, че не ги застрашава друго превозно средство.
     Обсъждайте актуални събития, свързани с пътни инциденти с велосипедисти и последиците от тях.
     Настоявайте детето ви винаги да носи светлоотразителна жилетка и други светлоотразителни елементи, закрепени за дрехите, ученическата раница или на подходящи места на колелото.
    • Напомняйте на децата си, че при пътен инцидент винаги може да позвънят на вас, за да подадете сигнал в полицията на телефон 112, или да направят това сами.

    АКО СТЕ ВОДАЧ
    Не забравяйте, че децата са уязвими на пътя. Те тепърва се учат да се пазят сами.

    Затова, заради Тяхната сигурност, приемете следните съвети:

    • Ако се движите в близост до детско или учебно заведение
     Винаги спазвайте ограниченията на скоростта. Те са въведени, за да предпазят както децата, така и вас от пътен инцидент.
     Винаги бъдете в готовност да спрете. Обикновено децата се движат на групи, но често някое от тях е изостанало и бърза да настигне другите. В този момент то забравя, че е на пътя и че там има други правила.
     Винаги помнете, че децата не са възрастни. Тяхното поведение не е логично и не е адекватно.
     Никога не спирайте върху пешеходната пътека. Това може да провокира децата да потърсят друго място за пресичане на пътното платно и да попаднат в риск от пътен инцидент.

    • Ако преминавате покрай спирки на масовия градски транспорт в близост до учебно заведение
     Винаги се движете със скорост под максимално разрешената. Често децата се движат към или стоят на спирките на групи и разговарят, без да забелязват, че са слезли от тротоара и са опасно близо до автомобилния поток.
     Винаги бъдете в готовност да спрете. Нерядко децата променят решението си в последния момент и неочаквано и изненадващо сменят посоката си на движение, тичайки. В тези ситуации те не помнят правилата за безопасно поведение.
     Винаги давайте предимство на децата, които пресичат пътното платно на пешеходна пътека. Ако зад вас се движи друг автомобил, подайте разбираем за водача му знак, че също трябва да спре и да изчака преминаването на децата.
     Винаги бъдете толерантни към деца-велосипедисти. Никога не забравяйте, че те нямат напълно изградени навици и може внезапно да предприемат маневра, без да укажат това с ръка.
     Винаги помнете, че децата не са възрастни. Тяхното поведение не е логично и не е адекватно.
     Ако забележите неправилно или рисково поведение, спрете и обяснете до какви последици може да доведе то.
     При пътен инцидент винаги може да подадете сигнал на телефон 112.


    Отдел „Пътна полиция“ –
    Главна дирекция „Национална полиция“
    Share
    Banner

    Новини от Доспат и региона

    Post A Comment:

    0 comments: