Вестник на Община Доспат

slider

Recent

Total Pageviews

Search This Blog

Blog Archive

Popular Posts

Popular Posts

Education

Sports

Business

Pictures

Movies

Recent Videos

  • Latest News

    News

    Fashion

    Travel

    Navigation

    НОВА АКТЬОРСКА ПРОГРАМА В НАТФИЗ „КРЪСТЬО САРАФОВ“



    1. ХАРАКТЕРИСТИКА НА СПЕЦИАЛНОСТТА
    Предлаганата програма за обучение в специалността „Актьорство за драматичен театър“ е част от образователния процес в НАТФИЗ. В този смисъл тя е основана върху традицията за обучение по основополагащата за Академията специалност, но е и възможност за развитие на тази традиция, една възможна посока за промяна.
    „Актьорство за драматичен театър“ (АДТ) е от първите специалности, създадени още през 1948 г. в Държавното Висше Театрално Училище (по-късно ВИТИЗ, по-късно НАТФИЗ). Целта на образованието по АДТ е студентите да усвоят базисните принципи на актьорското изкуство, да се запознаят с основните школи и методи в сценичното изкуство, да се научат да работят в екип, като се насочват как да откриват и развиват собствената си творческа индивидуалност.
    Новата програма предлага тригодишен интензивен тренингов и образователен процес, организиран в модулна структура, чиито градивни блокове са свързани чрез принципа на натрупване и заедно създават условията (навици, умения, знания) за цялостно и комплексно развитие на природата на актьора. Неин фундамент е дисциплиниращото изискване към човека, който я следва, да се впусне в процеса на безусловно опознаване, преоткриване и усъвършенстване на огромните възможности на тялото, гласа, въображението, на експресивността на човешката природа в нейната цялост с цел създаване на автентично, спонтанно сценично действие в контекста на театралната ситуация, а оттук на тотално въздействие и взаимодействие с партньора и публиката.
    Образователният процес в новата програма е мислен и проектиран като възможност за създаване на естествена интеграция между някои философски, естетически и практически измерения, принадлежащи от една страна на традицията на европейския (в частност на източно-европейския) театър от втората половина на 20 век с акцент върху Театъра на Бертолт Брехт и от друга – на традиционния източен театър (с фокус върху актьорския тренинг на Тадаши Сузуки и някои аспекти на актьорския тренинг в класическата Пекинска опера). Целта е професионална актьорска подготовка основана върху органична връзка между елементи на различните съставни изкуства.
    Методът на работа през целия тригодишен период предполага синергия между:
    - етапите на тренинг (които включват модули с надграждащи нива по актьорство; по движенчески дисциплини, танцови и бойни техники; за разработване на гласово-говорния апарат – дишане, звукоизвличане, техника на говора, сценична реч, постановка на гласа, вокал, музика, ритъм и др.). В основата на тренинговата част на програмата са: Методът Сузуки и разработеният от Ан Богарт отворен тренингов и репетиционен процес Viewpoints;
    - теоретичната подготовка, включваща основополагащи дисциплини в областта на театралната теория, естетика и история, както и такива, които задават по-богат, нестандартен и интердисциплинарен контекст за работата на театралния артист;
    - практическите опити (в различен формат с цел осмисляне, прилагане и проверяване на знанията и уменията от етапите на комплексния образователен процес);
    - екипната работа върху практически задачи (която предполага интегриран образователен процес през първите две години със студентите по РДТ, както и партньорство с техните колеги от бакалавърските програми във ФСИ и ФЕИ, а в третата година и със студенти от магистърските програми по МСИ, ТИ с цел натрупване на теоретичен и практически опит в създаване на екипи за работа по независими театрални проекти, включително тяхното продуциране, маркетинг, разпространение);
    - участието в задължителни и избираеми кратки интензивни теоретични и практически курсове (семинари, ателиета, майсторски класове на изявени български и чуждестранни лектори и професионалисти; изнесено модулно обучение в страната и в чужбина, реализирано в партньорство с професионални и образователни институции, както и в международни мрежи).

    2. ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ
    Обучението по тази програма на специалността „Актьорство за драматичен театър“ е редовно, платено, с 3-годишна продължителност. Осъществява се в актьорски клас с ръководител, избиран от Катедрения съвет „Актьорство и режисура за драматичен театър“ и одобряван от Факултетния и Академичния съвети на НАТФИЗ. Обучението се провежда чрез лекции и упражнения – екипни и индивидуални, творчески разработки и практики. Семестриалните и годишните изпити са задължително публични, като освен тях се предвиждат публични покази, вечери на класа, турнета, участия в режисьорски работи, държавни изпити по сценична реч и др. Публичните представяния и изграждането на екипността в изявите на младите актьори са сред големите предимства на обучението в НАТФИЗ.

    3. КВАЛИФИКАЦИЯ И РЕАЛИЗАЦИЯ
    Завършилите тази програма на специалността АДТ придобиват образователно-квалификационната степен „ПРОФЕСИОНАЛЕН БАКАЛАВЪР“, с професионална квалификация „АКТЬОР ЗА ДРАМАТИЧЕН ТЕАТЪР“. Те могат да намерят широка реализация в професионални театрални трупи (държавни, общински, частни, независими), филмови и телевизионни продукции, телевизионни и радио-програми, дублаж на филми, шоу и развлекателни програми, други разнообразни сценични и екранни форми на изява, както и да продължат своето образование в образователно-квалификационната степен „Магистър“ в същото професионално направление.

    4. ПРИЕМЕН ИЗПИТ
    Задължителни кандидат-студентски материали - по личен избор: два монолога, от драматургия (един драматичен и един комедиен), едно стихотворение, една песен и един танц.
    При подаването на документите кандидатите депозират и CV с актуална снимка и информация за творчески изяви в областта на различните изкуства. Възможно е тази информация да бъде придружена от подбрани кратки фото, аудио или видео материали. Целта е да представи максимално подробно възможностите на кандидат-студентите, техните интереси, художествени пристрастия и кръгозор.


    I КРЪГ
    Представяне на подготвен материал по избор на кандидата.
    Представяне на подготвените от кандидата песен и танц.
    Представяне на подготвен материал по избор на изпитната комисия.
    Получилите оценка по-ниска от среден (3.00) отпадат от участие във втори кръг.

    II КРЪГ
    Първа част: Писмен изпит - есе по зададена тема. Продължителност: 2 часа.
    Втора част: Поставяне на задачи от изпитната комисия /върху подготвен от кандидата материал и работа с непознат текст/.
    Комисията разговаря с кандидатите и върху материалите от представеното CV.
    Целта на този кръг е да се получи задълбочена представа за възможностите, интересите,
    общата култура, самостоятелното мислене и художествена рефлективност на кандидатите.
    Получилите оценка по-ниска от среден (3.00) отпадат от участие в класирането.

    КАНДИДАТСТУДЕНТСКИ КОНСУЛТАЦИИ – индивидуални, от 25 юли до 31 август.
    Записване и информация 02/9231303, 0886742421
    ДОКУМЕНТИ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ – от 7 до 11 септември 2016
    КАНДИДАТСТУДЕНТСКИ ИЗПИТИ – 12 и 13 септември, по обявен на сайта на Академията
    график http://natfiz.bg/.
    Share
    Banner

    Новини от Доспат и региона

    Post A Comment: