Вестник на Община Доспат

slider

Recent

Total Pageviews

Search This Blog

Blog Archive

Popular Posts

Popular Posts

Education

Sports

Business

Pictures

Movies

Recent Videos

  • Latest News

    News

    Fashion

    Travel

    Navigation

    Указания а предоставяне на помощ de minimis, съгласно Регламент (ЕС) 1408/2013, на земеделски стопани, отглеждащи крави и/или юници и/или биволици и/или малакини, овце-майки и/или кози-майки


    УТВЪРДИЛ,
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА УС НА ДФ”ЗЕМЕДЕЛИЕ”
    МИНИСТЪР НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ:
    (Десислава Танева)

    (Решение на УС с Протокол № ...... /......................2016 г.)


    У К А З А Н И Я

    за предоставяне на помощ de minimis, съгласно Регламент (ЕС) 1408/2013,
    на земеделски стопани, отглеждащи крави и/или юници и/или биволици и/или малакини, овце-майки и/или кози-майки




    1. Правно основание
    1.1. Регламент (ЕС) № 1408/2013 г. на Комисията от 18 декември 2013 година за прилагане на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на ЕС към помощта de minimis в селскостопанския сектор, публикуван в официален вестник на ЕС, L 352 ;
    1.2. Чл.12, ал.1, т.1 и ал.2, т.1, б. “а” от Закона за подпомагане на земеделските производители;
    1.3. Решение на Управителния съвет (УС) на ДФ”Земеделие” с Протокол № 100 от 2016 г.

    2.Обхват, условия и размер на подпомагане
    2.1. Направление за подпомагане:
    • крави;
    • юници;
    • биволици;
    • малакини;
    • овце-майки;
    • кози-майки;
    2.2. Размер на помощта:
    2.2.1. Бюджет на помощта: до 13 130 979 лв.
    2.2.2. Общият размер на предоставените на един земеделски стопанин помощи de minimis не може да надхвърля левовата равностойност на 15 000 евро ( 29 337.45 лв.) за период от три бюджетни години (2014 г. – 2016 г.). Максималният размер на помощта de minimis за едно и също предприятие не може да надхвърля левовата равностойност на 15 000 евро (29 337.45 лв.) за период от три бюджетни години (2014 г. – 2016 г.).
    2.2.3. Помощта е част от норматива за отглеждане на една крава и/или биволица, овца-майка и/или коза-майка.
    2.2.4. Размер на помощта:
    • за крава и/или юница и/или биволица и/или малакиня: 25 лв.
    • за една овца-майка и/или коза-майка: 6 лв.

    3. Ползватели
    3.1. Помощта се предоставя на земеделски стопани, занимаващи се с първично производство на селскостопанска продукция – физически лица, еднолични търговци, юридически лица и кооперации, регистрирани като земеделски стопани съгласно Наредба № 3 от 1999 г., които отглеждат крави и/или юници и/или биволици и/или малакини, овце-майки и/или кози-майки.
    3.1.1. Земеделските стопани, могат да кандидатстват при следните условия:
    а) Да притежават минимум 5 броя крави и/или юници и/или биволици и/или малакини, заявени за подпомагане по съответна схема за обвързано подпомагане за кампания 2016 г.;
    б) Максималният брой за подпомагане е 200 броя крави и/или юници и/или биволици;
    и/или:
    в) Да притежават минимум 10 броя овце-майки и/или кози-майки, заявени за подпомагане по съответна схема за обвързано подпомагане за кампания 2016 г.;
    г) Максималният брой за подпомагане е 500 броя овце-майки и/или кози-майки.
    д) Да имат заявени не повече от 10 декара постоянно затревени площи на животинска единица или да не са заявили за подпомагане такива площи;

    3.2. Едноличните търговци и юридическите лица е необходимо да бъдат регистрирани по реда на Закона за търговския регистър.

    3.3. По мярката се подпомагат земеделски стопани, които нямат изискуеми задължения към ДФ „Земеделие (ДФЗ). В случай на налични изискуеми и ликвидни задължения към Фонда, същите се прихващат от помощта.

    3.4. Специфични изисквания:
    Под понятието „едно и също предприятие” по т. 2.2.2. на настоящите указания означава всички предприятия, които поддържат помежду си поне един вид от следните взаимоотношения, съгласно чл. 2 на Регламент (ЕС) № 1408/2013:
    а) дадено предприятие притежава мнозинството от гласовете на акционерите или съдружниците в друго предприятие;
    б) дадено предприятие има право да назначава или отстранява мнозинството от членовете на административния, управителния или надзорния орган на друго предприятие;
    в) дадено предприятие има право да упражнява доминиращо влияние спрямо друго предприятие по силата на договор, сключен с това предприятие, или на разпоредба в неговия устав или учредителен акт;
    г) дадено предприятие, което е акционер или съдружник в друго предприятие, контролира самостоятелно, по силата на споразумение с останалите акционери или съдружници в това предприятие, мнозинството от правата на глас на акционерите или съдружниците в това предприятие;
    д) предприятия, поддържащи едно от взаимоотношенията, посочени в букви а) – г), посредством едно или няколко други предприятия, също се разглеждат като едно и също предприятие.

    3.5. Държавен фонд "Земеделие" изготвя списък на земеделските стопани, които отговарят на условията за подпомагане по т. 3.1. въз основа на данните в ИСАК.
    Списъкът по съдържа:
    • име и фамилия или наименование на земеделския стопанин - физическо или юридическо лице;
    • уникален регистрационен номер в ИСАК на земеделския стопанин;
    • схемата, по която може да кандидатства.

    3.6. Допустимият брой за подпомагане е броят на животните, съответстващ на допустимите за подпомагане по съответната схема за обвързано подпомагане за кампания 2016 г.(данни за броя на допустимите за подпомагане по схемата животни, определен възоснова на данните в ИСАК за кампания 2016 г.)

    4. Ред за кандидатстване
    4.1. Лицата по т.3 от настоящите указания кандидатстват в Областните дирекции (ОД) на ДФ ”Земеделие”, отдел „Прилагане на схеми и мерки за подпомагане” (ПСМП) по постоянен адрес на физическото лице или едноличния търговец (при кандидатстване на ФЛ или ЕТ) и по седалището на юридическото лице (при кандидатстване на ЮЛ). Кандидатства се лично или чрез упълномощено лице, след представяне на пълномощно по образец, изготвен от ДФЗ.
    4.2. Областната дирекция оформя документите в съответствие с настоящите указания, приложените образци и процедура за прилагане на помощта. Областната дирекция приема заявления за подпомагане само от земеделските стопани, които са включени в списъка по т.3.5.
    4.3. След обобщаване на приетите заявления, ДФ ”Земеделие” определя размера на помощта на всеки бенефициент. Когато сумата на заявените средства надхвърля размера на утвърдения бюджет по схемата, се определя коефициент на редукция, с който се преизчислява размера на помощта на всеки заявител.
    4.4. ДФЗ взема решение за одобрение на заявлението или прави отказ.
    4.5. Отдел „ПСМП”, нарежда сумата по посочената IBAN сметка на земеделския стопанин. Сумите се потвърждават от централно управление на ДФ „Земеделие”.

    5. Документи за предоставяне на помощта
    5.1. Кандидатите прилагат следните документи:
    а) заявление, генерирано от системата, в което се декларира:
    • ЕИК (за ЕТ и ЮЛ);
    • IBAN сметка и BIC код на обслужващата банка;
    • размер на получена друга минимална помощ от 01.01.2014 г. по Регламент (ЕС) № 1408/2013;
    • размер на отпусната друга минимална помощ от 01.01.2014 г. по други регламенти за помощи de minimis;
    • Наличие на свързаност по т. 3.4. във връзка с т. 2.2.2. на настоящите указания.
    б) решение на компетентния орган на управление на юридическото лице за кандидатстване по схемата (не се отнася за ЕТ).
    5.2. Документи, издадени служебно в резултат на извършени проверки от отдели ПСМП.
    а) извлечение от регистър „Лоши вземания“ в ИСАК, удостоверяващо дали бенефициента има изискуеми задължения към Фонда.
    5.3. Комплектованото досие включва:
    а) изискуемите документи по т.5.1. и т. 5.2.;
    б) платежен документ за изплатената сума по de minimis.

    6. Контрол
    6.1. Отдел „ПСМП” извършва документална проверка за верността на информацията, предоставена от кандидата за подпомагане, както и за спазването на изискванията за допустимост на заявлението.
    6.2. ДФЗ контролира общата стойност на изплатените помощи да не надхвърля левовата равностойност на 15 000 EUR на едно и също предприятие за три бюджетни години.

    7. Срокове на помощта
    7.1. Срок за подаване на заявленията в отдел „ПСМП” към областните дирекции на ДФ”Земеделие” – от 11 октомври 2016 г. до 21 октомври 2016 г.
    7.2. Срок за изплащане на помощта: до 04 ноември 2016 г.
    Допуска се изплащане на помощта и след срока, при възникнали казуси и обстоятелства, изискващи извършване на допълнително обследване допустимостта за подпомагане на съответния бенефициент.

    8. Отговорности
    При нецелево използване на предоставената държавна помощ по схемата, деклариране на неверни данни и представяне на неистински документи, вземането на Фонда става изискуемо и земеделският стопанин възстановява получените средства, заедно със законната лихва от датата на получаването им.


    9. Спазване на правилата за държавни помощи
    9.1. Помощта, съгласно тази схема е вид държавна помощ, предоставена при условията на правото на Европейския съюз.

    9.2. При подпомагане при условията на тази схема договорът между Фонда и земеделския стопанин не може да се променя по отношение на страни по договора, предмета на подпомагане, включително не са допустими прехвърляния на права и задължения по него, с изключение на случаите по чл. 3, т. 8. и 9. от Регламент (ЕС) № 1408/2013.





    ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР:

    РУМЕН ПОРОЖАНОВ

    Share
    Banner

    Новини от Доспат и региона

    Post A Comment: