Предупреждение за опасни явления и за интензивни валежи от сняг в Родопите
Времето за 26 февруари:
НИМХ-БАН: Атмосферното налягане ще се понижи и ще бъде по-ниско от средното за месеца.
През следващото денонощие синоптичната обстановка в страната ще се усложни. Ще бъде облачно, ветровито и с валежи от сняг. На много места валежите ще са значителни и ще се образува нова снежна покривка. Ще духа силен вятър от изток-североизток, с него ще продължи да нахлува студен въздух и ще има условия за виелици и навявания. Температурите ще са без съществен дневен ход, от минус 9 – минус 7° в Западна и Централна България до 0 – 5° на места в югозападните райони и по Черноморието.
В планините ще бъде ветровито, студено и с валежи от сняг. Ще духа силен до бурен вятър от изток-югоизток. По високопланинските проходи ще има снежни виелици и навявания. Максималната температура на височина 1200 метра ще е около минус 9°, на 2000 метра – около минус 11°.
По Черноморието ще бъде облачно, ветровито и с валежи предимно от сняг. Ще духа умерен до силен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще са между 0 и 4°. Температурата на морската вода е 6 - 7°. Вълнението на морето ще е 4 - 5 бала.
Метеорологична прогноза от МЦ на ВВС за 26.02.2018 г.:
Явления: интензивни валежи от сняг (дъжд и мокър сняг – само в тясна ивица по южното Черноморско крайбрежие), в комбинация със силен до бурен североизточен вятър. Опасност от преспи и снегонавявания, особено в североизточната половина от страната и планинските райони. Заледявания. Намалена видимост.
Kоличество на валежа: 10-20 см, в южните и планинските райони, (особено Родопите, Странджа и Източна Стара планина) – до 30-40 см нова снежна покривка.
Вятър: от север-североизток-изток, 4-7 м/с, с пориви до 15 м/с; в североизточната половина от страната и планинските райони 10-12 м/с, временно с пориви до 20-25 м/с.
Минимални температури: между -10 и -5 градуса в Северна и между -5 и 0 градуса в Южна България.
Максимални температури: между -8 и -3 градуса в северните и между -3 и 2 градуса в южните райони.
***
Областният управител на област Смолян, в качеството си на председател на Областния кризисен щаб, е изпратил указания до членовете на щаба за готовност при евентуално привеждане в действия на оперативния план при бедствия. Предупредени са кметовете и общинските кризисни щабове да бъде проверена готовността на пътно-поддържащата техника, както и готовността за подсигуряване на населението с продукти от първа необходимост. Приоритетна е грижата към хронично болните и гражданите на хемодиализа.
Подадени са указания към ЕВН и ВиК да имат готовност аварийните екипи да реагират при необходимост. В готовност за мобилизация са и доброволческите формирования.
Областният щаб предупреждава всички граждани да бъдат внимателни и да предприемат пътувания само при крайна необходимост.
Обобщена информация за обстановката в региона ще бъде подавана периодично.
***
МИНИСТЕРСТВО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ
ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ „ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ И ЗАЩИТА НА НАСЕЛЕНИЕТО”
Рег. № 198300-1222 екз. № единствен
25.02.2018 г.
ДО
ОБЛАСТНИТЕ УПРАВИТЕЛИ
КОПИЕ: НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА ОБЛАСТНИ УПРАВИТЕЛИ,
Във връзка с постъпилата в НОЦ на ГДПБЗН-МВР прогноза за времето на 26.02.2018 г. за опасни явления, се очакват интензивни валежи от сняг с опасност от преспи и снегонавявания с количество на валежа: 10-20 см, в южните и планинските райони, (особено Родопите, Странджа и Източна Стара планина) – до 30-40 см нова снежна покривка и силен вятър с пориви до 15 м/с; в североизточната половина от страната и планинските райони 10-12 м/с, временно с пориви до 20-25 м/с.
На 26.02.2018 г. е обявен червен код за опасни явления (силен вятър и интензивни валежи от сняг) за областите: Кърджали и Смолян и оранжев код за останалите области на страната.
Приложено, изпращаме Ви метеорологичната прогноза от НИМХ-БАН и Метеорологичния център на ВВС-МО, за предприемане на допълнителни мерки, определени от правомощията Ви съгласно чл. 64 от ЗЗБ.
От ГДПБЗН-МВР са дадени допълнителни указания до териториалните ни структури за повишаване на готовността при възникване на извънредни ситуации.
Същата прогноза е изпратена и до съответните Областни дирекции на МВР.
ПРИЛОЖЕНИЕ: 1. Информация предоставена от НИМХ-БАН.
2. Информация от Метеорологичния център на ВВС-МО.
ЗА ДИРЕКТОР НА ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ
„ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ И ЗАЩИТА НА НАСЕЛЕНИЕТО”:
СТАРШИ КОМИСАР /п/
АСЕН ИГНАТОВ
(Съгласно заповед № 1983к-192/06.02.2018 г.)
***
МИНИСТЕРСТВО НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ
ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ „ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ И ЗАЩИТА НА НАСЕЛЕНИЕТО”
Рег. № 1065р-489
25.02.2018г.
ДО
ОБЛАСТНИЯ УПРАВИТЕЛ НА
ОБЛАСТ СМОЛЯН
ДО
КМЕТОВЕТЕ НА ОБЩИНИ
ДО
НАЧАЛНИЦИТЕ НА РСПБЗН
ДО
ДИРЕКТОРА
НА ОДМВР-СМОЛЯН
ДО
ЦСМП-СМОЛЯН
ДО
ЕВН-ПЛОВДИВ
ДО
ПЪТНО УПРАВЛЕНИЕ-СМОЛЯН
ДО
ВиК-СМОЛЯН
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
за
ОПАСНИ МЕТЕРОЛОГИЧНИ ЯВЛЕНИЯ-ОЧАКВАНИ ЗНАЧИТЕЛНИ ВАЛЕЖИ ОТ СНЯГ И СИЛЕН ВЯТЪР ЗА 26. 02. 2018 Г.
УВАЖАЕМИ ГОСПОДА,
Във връзка с постъпилата в ОЦ при РДПБЗН-СМОЛЯН информация за метеорологична прогноза от НИМХ-БАН и Метеорологичния на ВВС-МО за времето на 26.02.2018 г. за опасни явления, се очакват интензивни валежи от сняг с опасност от преспи и снегонавявания с количество на валежа: 10-20 см, в южните и планинските райони, (особено Родопите, Странджа и Източна Стара планина) – до 30-40 см нова снежна покривка и силен вятър с пориви до 15 м/с; в североизточната половина от страната и планинските райони 10-12 м/с, временно с пориви до 20-25 м/с.
На 26.02.2018 г. е обявен червен код за опасни явления (силен вятър и интензивни валежи от сняг) за областите: Кърджали и Смолян и оранжев код за останалите области на страната.
Във връзка с очакваните опасни явления е необходимо от Ваша страна да бъдат предприети следните допълнителни превантивни мерки за:
1. Информиране органите на изпълнителната и местната власт, основните съставни части на ЕСС за очакваните силни ветрове и интензивни валежи от сняг с образуване на преспи и снегонавявания;
2. Създаване при необходимост на организация за събиране на свободния от дежурство състав, информиране на доброволните формирования и съставните части на Единната спасителна система;
3. Редовно следене от служителите на Оперативните центрове при РДПБЗН на метеорологичната прогноза от сайта на НИМХ-БАН и изпращаната от отдел НОЦ при ГДПБЗН-МВР;
4. Създаване на организация при необходимост за въвеждане на плановете на РДПБЗН, в частта „Действие при обилни снеговалежи, снежни бури и заледявания”;
5. Информиране на населението, чрез местните средства за масова информация за предприетите действия за ограничаване и ликвидиране на последствията от обилни валежи и правилата за безопасно поведение и действия.
ПРИЛОЖЕНИЕ: 1. Информация предоставена от НИМХ-БАН
2. Информация от Метеорологичния център на ВВС-МО.
Post A Comment:
0 comments: