Вестник на Община Доспат

slider

Total Pageviews

2,707,493

Search This Blog

Blog Archive

Popular Posts

Popular Posts

Education

Sports

Business

Pictures

Movies

Recent Videos

  • Latest News

    News

    Fashion

    Travel

    Navigation
    Recent News

    Поставили сме си за цел да договорираме над 80% от средствата ни по Стратегията



    Разговор с Адалберт Ферев – Председател на УС на МИГ „Високи Западни Родопи” Борино – Доспат и общински съветник в Общински съвет – Доспат.

    Г-н Ферев, като Председател на УС на МИГ „Високи Западни Родопи” каква равносметка ще направите до сега?
    От началото на стартиране прилагането на Стратегията за местно развитие  на МИГ „Високи Западни Родопи”  / 13.06.2012 г /, са  обявени два приема, като са постъпили общо 24 проектни предложения.
    Колко проекти одобрихте и какви средства ще се усвоят?
    От така постъпилите проекти, сформираните комисии за избор на проекти са одобрили за финансиране общо 18  проекта на стойност 2 100 000 лева / от общият бюджет 3 069 00 по Стратегията /, като  тази сума представлява само безвъзмездната  помощ. Това е един сравнително добър резултат и показва успех на местната група при мобилизиране на местната общност, активност и ресурси  на нашата територия. Същата обхваща общините Борино и Доспат.
    По кои мерки има засилен интерес?
    Традиционни голям интерес имаме при мярка 312 „Разнообразяване към неземеделски дейности”. За съжаление по мярка 121 „Модернизиране на земеделски  стопанства”, нямаме нито едно проектно предложение, а разполагаемият бюджет на безвъзмездната помощ възлиза на 330 000 лв, т.е там можем да подкрепим 5-7 проекта на потенциални кандидати .Усилията на екипа за управление на МИГ по време на третият прием за набиране на проектни предложения / 01.07.2013г. до02.09.2013г. / ще бъде насочен към насърчаване на земеделски производители, животновъди, микропредприятия, допустими кандидати по тази мярка.

    Какви проблеми срещнахте в процеса на изпълнение на местната стратегия за развитие г-н Ферев?
    В процеса на изпълнение  проекта / Стратегията  за местно  развитие /, разбира се възникват различни проблеми и пречки, от административен и организационен характер, но мога да посоча,  че ефективното  взаимодействие с кметовете на общините Доспат и Борино, спомага  за своевременното  решаване на възникнали проблеми. Трябва да посоча, че от община Доспат ни е  предоставен  за ползване безвъзмездно офис на МИГ, намиращ се на ул.”Орфей” 12, ет.1.
    Липсата на свежи финанси и трудният достъп до кредитни линии също е пречка, пред потенциалните кандидати. Опасяваме се, че влошаващата се икономическа  криза ще затрудни този процес.
    Разкажете малко за потенциалните бенефициенти – кои са те?
    Както  казах преди малко  имаме повишена активист и завишен интерес от страна на потенциалните кандидати - еднолични търговци, физически лица, НПО, общини, читалища, като с огорчение мога да посоча, че средствата за  най- атрактивни мерки  311 и 312 от СМР са минимални, заложени са с такива показатели,   още при структуриране на бюджета на СМР. На интернет страницата на МИГ  www.borino-dospat.com  се качва актуална информация за събития, предстоящи приеми на проектни предложения и пакет от документи. Също така има  възможност за електронно подаване на въпроси отговори по е-майл, на които  въпроси екипът на МИГ ще намери отговори.
    Как мотивирате потенциалните кандидати да участват с  проекти?
    Поставили сме си за цел да договорираме над 80% от средствата  ни по Стратегията, като ще продължим да работим в посока информираност, търсене на потенциални кандидати, като  информационните ни срещи ще съвпадат с т.н. културни календари  и събития  по  населените места, с оглед предоставяне на актуална информация, консултация и възможности за кандидатстване.
    Споменахте, че от общините Доспат и Борино получавате необходимото сътрудничество, партнирате ли с други инициативни групи?
    В периода на стартиране на Стратегията за местно развитие на 13.06.2012, МИГ ВЗР, подготви проект по мярка 421 от ПРСР, за транснационално сътрудничество с местна инициативна група от Финландия. В момента проектът е на етап административна и  техническа оценка от страна МЗХ. Проектното ни предложение е за техническа помощ,
    обмен на опит и добри практики с една от най-успешните МИГ  на Финландия – LAG Rieska .Също така по тази мярка подготвихме с още две местни инициативни групи от Родопите, съответно Тракийско Родопска Яка / Перущица ,Родопи, Брестовица/ - МИГ ТРЯ  и МИГ Преспа / Чепеларе, Лъки, Баните/ , проект за вътрешно териториално сътрудничество с  основна цел развитие на успешното сътрудничество, обосновано на наличните ни природни, културно-исторически дадености и ресурси.
    В края на месец май, в рамките на планувано работно посещение,  екип на МИГ и членове на УС, посетиха Агенцията за регионално развитие на гр.Серес, Гърция.Всички сме впечатлени от доброто посрещане и демонстрираните успехи по прилагане на подхода ЛИДЕР, като по този подход там се работи вече 17-та година.Очакваме през есента тяхна група да направи работно посещение на наша територия
    Новият планов период е на прага, какво предстои за МИГ „Високи Западни Родопи”?
    В следващият планов период 2014-2020 г, се залага още повече на подхода ЛИДЕР, като един успешен модел за развитие на селските територии, за между секторно взаимодействие и насърчаване на ресурси. Ще се разчита ефектът от подхода ЛИДЕР да допринесе повече реална добавена стойност.
    Ще се държи на по-голямата иновативност на проектите, при тяхната подкрепа. Застъпва се съществено екологичният акцент при подготовка на проектните предложения.
    Предвижда се разширяване на териториалният обхват на прилагане на стратегиите и за усъвършенстване на сега действащият  подход по оси и мерки. В следващият програмен период ще се предвиди по-голямо  финансиране от ЕС в подкрепа на местното развитие
    Но  като цяло прилагането на подхода ЛИДЕР ще продължава да е едно предизвикателство, с всичките му  доказани предимства и съпътстващи проблеми.
    Share
    Banner

    Новини от Доспат и региона

    Post A Comment: